
Meditationspall inkl. dyna
För yoga eller meditation, eller för dig som arbetar mycket sittandes på knä. Gula Rehabs meditationspall förhindrar att bäckenet tippar bakåt och stödjer ryggradens hållning, samtidigt som trycket mot knä minskar.
Dyna för ergonomisk sittställning.
Används för att få ett något framåttippat bäcken vilket medför en ergonomisk riktig sittställning.
En kildyna kan även användas efter en höftledsoperation, för att öppna upp höftledsvinkeln. Dynan positionerar båda låren lutande framåt. Kildynan är försedd med ett bärhandtag. Slitstarkt överdrag av svart manchester med ribbning som motverkar glidning framåt. Lätt att ta med och använda i bilen.
- Klassificering: Dyna för positionering
- ISO-kod 181006
- Brandnorm: Uppfyller ISO 7176-16
- Garanti: 2 år
- CE-märkt enligt (LVFS) MD 93/42/EEG
- Märkning enligt Hjälpmedelsinstitutets föreskrift
- Vikt: 40x40 cm, 0,9kg
- Material i dynbas: Regenererad polyeter 100kg/m3
- Material i överdrag: Svart FR polyester manchester
Rekonditionering: Dynbasen rengörs genom avtorkning med ytdesinfektion alt. med vatten och tvållösning 40ºC som förbehandlats med bakteriehämmande medel.
Överdraget tvättas i maskin 60ºC, med avigsidan utåt och stängd dragkedja. Därefter centrifugering och torktumling.
Tillverkare:Bima
För yoga eller meditation, eller för dig som arbetar mycket sittandes på knä. Gula Rehabs meditationspall förhindrar att bäckenet tippar bakåt och stödjer ryggradens hållning, samtidigt som trycket mot knä minskar.
Dyna till vår meditationspall (extra tillbehör). OBS! Priset avser endast dyna (ej pall)
CarRest är uppbyggd av skumgummi med noga utprövad densitet (hårdhet), överdragen med hållbart, snyggt tyg.