


Theraband 2,5m (Röd, Medium resistance)
Elastiska träningsband för effektiv träning, ökad styrka och rehab (2,5m).
Theraband är ett utmärkt träningsverktyg som kan användas till en mängd olika muskelträningsövningar, oavsett användarens muskelstatus eller diagnos.
TheraBand tränings-gummiband är elastiska vilket ger dom förmågan att kunna förlänga sig upp till hela 500 % av sin längd.
Bandet har en lätt och kompakt design som gör det enkelt att ta med sig, oavsett vart du vill träna.
För extra komfort kan du även komplettera träningsbandet med våra handtag, vilket ger ett bättre grepp och gör det enklare att utföra fler övningar.
TheraBand kan avändas både inom rehabilitering och träning. Banden används för en progressiv träningsmetod där färgerna motsvarar olika nivåer av motstånd. Effekten av dom olika graderna kan ses nedan. För både band och tubing gäller att samma färg innebär exakt samma motstånd.
Träningstips medföljer.
- Längd:2,5m
- Bredd: 13 cm.
- Skötsel: Ljummet vatten och tvål.
- CE-märkt enligt det medicinska direktivet MDR 2017/745 klass 1.
Andra köpte också
-
-
Applicerare för kräm och tvål
Lotionapplikator som hjälper dig nå även ryggen eller andra svåråtkomliga delar av kroppen.
139 kr -
Patrikplatta, Stor, elastisk blå
40x40x8 cm. 320g. En mjuk träningsplatta för balans och träning av fotens muskler. Med dragapparat ger den en avancerad balans och fotträning. Patrikplattorna är mycket lätta, robusta mjuka plattor som inte innehåller PVC kan tvättas. Drar inte åt sig vatten. Har antihalkremsor på undersidan.
581 kr -
Välj
Färg & MotståndThera-Band Loops 30,5 cm
Loops består av ett sammanhängande slinga Thera-Band som underlättar träning av underkroppen.
163 kr